As Që E Paskemi Ditur : Pirja E Një Luge Çaji Me Uthull Molle Para Gjumit Shëron 1 Ndër Problemet Që Prek Më Së Shumti Ato Që Vuajne Nga

Uncategorized

Do të ishte e kotë t’ju pyesnim në qoftë se e njihni uthullën e mollës pasi kemi folur aq shumë për të dhe e kemi sjellë vazhdimisht nëpër artikujt tanë. E pasur me kalcium, magnez, potas, fluor, hekur, fosfor, vitamina A, B1, B2, B6, C dhe E,acid acetik, pektinë, beta-karoten etj, pa diskutim ky produkt është një depo vlerash ushqyese. Shty,pe rek.lam.en per ta le.xuar laj,min e plo.te..

Por këto vlera shkojnë përtej shijes së mirë të ushqimit apo përdorimeve në fushën e kozmetikës dhe pastrimit të shtëpisë. Uthulla e mollës është një eleksir i vërtetë për shëndetin e njeriut.Studimet e ndryshme kanë provuar që konsumimi i një luge çaji me uthull mollë ndikon drejtpërdrejt në 5 gjendet emëposthme shëndetësore.1.Ndihmon të humbisni peshë: Siç dihet gjatë gjumit realizohet një proces shumë kompleks siç është filtrimi dhelem inimi i toksinave nga trupi i njeriut. Uthulla e mollës jo vetëm që e përshpejton atë, por nxit metabolizmin të dj egë sa më shumë kalori.

Ajo ka fuqinë të shpërbëjë brumërat, kurse antioksidanti i saj kryesor, pektina, i jep trurit dhe trupit ndjesinë e ngopjes.2.Lehtëson dhimbjet e fytit: Uthulla e mollës ka veti anti-bak teriale dhe anti-inflamatore që dobësojnë fuqinë vepruese të bak tereve në rast vi rozash ose kur keni inflamacion të laringitit.3.Ul nivelin e lartë të sheqerit në gj ak: Uthulla e mollës nxit prodhimin e insulinës në gj ak dhe shpërbën karbohidratet toksike që qarkullojnë në organizëm dhe që çojnë në shfaqjen e diabetit.

4.Largon erën e keqe të gojës: Era e keqe e gojës në gjuhën mjekësore njihet me emrin halitosis dhe mund të vijë si rezultat i një sërë faktorësh, përfshirë këtu dietën, il’açet që përdorni, higjienën or ale, intolerancën ndaj laktozës, sëm undjet e mishrave të dhëmbëve etj. Uthulla e mollës vr et bak teret dhe i jep një ndjesi freskie gojës suaj.5.Trajton acidet gastrike të stomakut: Uthulla e mollës rivendos pH-in normal të stomakut dhe neutralizon acidet gastrike falë veprimi të saj anti-inflamator, do t’iu luteshim te na ndihmonit te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi foton ose mbi videon) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *