Mos Prísni Mrèkùlli Nga Váksína, Bòmbaj: Kjo Dietë Të Mban Lárg Nga Kòròna!

Për tu informuar i pari kliko lartë Follow ↗️↗️⤴️

Situata e pándèmisë dhe còvíd-it vijon të mbetet çështja e ditës në mbarë botën dhe të gjithë tashmë janë shumë të shqètèsùar për faktin se po qarkullojnë shumë trájtime të ndrýshme.Shty,pe rek.lam.en per ta le.xuar laj,min e plo.te..

Duke vlerësuar faktin se në këtë artikull nuk duam t’ju japim asnjë rècètë iláçesh pasi deklarohemi që nuk jemi ekspertë në këtë fushë, duam që t’ju prezantojmë me diçka tjetër.

Një trup i shëndetshëm rri lárg çdo lloj sèmùndje ose vírùsi, thonë shumica e mjèkève të cilët këshillojnë të gjithë që të hanë sa më shëndetshëm për të krijuar një imùnítet të fòrtë të trupat e tyre.

Pikërisht në lidhje me ushqimin, sot ky artikull do t’ju tregojë një nga dietat më të mira ántí-vírále, e cila do t’ju fòrcòjë ndjeshëm rèzístencën e trupit tuaj dhe në këtë mënyrë mendohet se sèmùndjet do t’ju rrinë lárg.

Dieta është prezantuar dhe hartuar nga vetë díetòlògía e njohur shqiptare, znj. Blerina Bòmbaj e cila ka thënë se nëse do të ndíqni këtë mënyrë të ushqýerit, ju do zvògèlòni mùndèsínë e prèkjes nga còvídí.

Cila është kjo dieta kaq popullore dhe e përfolur? Zbulojeni si më poshtë…

Dieta ántí-vírále

MËNGJESI: bukë thèkre, vaj ulliri, djathë, vezë e zíer, kos, lëng shege, karòtë lëng.

PARADITJA: Dy gota çaj me kamomil ose me gjethe dafine, 1 kupë me kos.

DREKA: Sallatë jeshile sipas dëshirës por të shoqëruara me shumë qepë, vaj ulliri dhe lëng limoni.

Mish pule me bizele ose mish i kuq po me bizele, patate furre, oriz i bardhë, 1 gotë çaj dafine ose kamomili me lëng limoni.

PASDITE: 1 filxhan me çaj dafine me lëng limoni, 1 kupë me kos, një grùsht me fara kungulli, mollë ose shegë.

DARKA: Sallatë jeshile me panxhár të kuq, me kárrota.

Supë brokoli ose me lulelakër, kunguj të skùqùr në tigan me pak vaj ulliri.

Mish pule me oriz dhe 1 gotë çaji me kamomil apo me dafinë sipas dëshirës (shoqërùar me lëng limoni).

KËSHILLA SHUMË TË DOBISHME:

Është shumë e këshillueshme që gjatë kësaj periudhe ju të merrni 1 grámë vitámínë C.

Nëse do t’ju duhet të merrni vítáminë D, ju duhet që më parë të keni një kònsùltë me mjèkùn tuaj në lidhje me sasinë që duhet të merrni.

Mos hárròni që të përdorni thùajse përditë pròpòlis blete. Pikòni fýtin tuaj me 2-3 pika pròpòlis pasi ky i fùndit do të shkátèrròjë të gjitha vírùset që mùnd të jenë prezent në fýtin tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *