Merret Vendimi në Gjermani/ Bllokim të Plotë nga e Mërkura… Ja çfarë duhet të dini…

Uncategorized

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka njoftuar për një bllokim mbarëkombëtar nga e mërkura për të luftuar rritjen e rasteve të coronavirusit. Shty,pe rek.lam.en per ta le.xuar laj,min e plo.te..

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, dyqanet jo-thelbësore dhe shkollat do të mbyllen bazuar në masat e reja që do të zgjasin deri më 10 janar.

Merkel duke njoftuar masën pas takimit me udhëheqësit e 16 landeve të vendit, tha se ishte “një nevojë urgjente për të ndërmarrë veprime”.

Kohët e fundit në Gjermani ka pasur rritje rekord të viktimave dhe infeksioneve të reja nga coronavirusi.

Numri i përgjithshëm i të prekurve në vend u rrit në 1.3 milion, derisa 21 mijë viktima janë regjistruar deri më tani.

Restorantet dhe baret kanë qenë të mbyllura gjashtë javëve të fundit, dhe disa zona të vendit kishin vendosur bllokime.

Sipas bllokimit mbarëkombëtar, dyqanet thelbësore, të tilla si ato që shesin ushqime do të qëndrojnë të hapura, ashtu si edhe bankat.

Ngjarjet e Vitit të Ri si dhe shitja e fishekzjarrëve do të ndalohen. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *