LAJMI I FUNDIT/ Ky Shtet Evropian Mbyll Kufijtë për 1 Muaj

Për tu informuar i pari kliko lartë Follow ↗️↗️⤴️

Britania e Madhe ka vendosur të mbyllë kufijtë për 1 muaj duke filluar nga e hëna. Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Boris Johnson, në një konferencë shtypi ditën e sotme. Shty,pe rek.lam.en per ta le.xuar laj,min e plo.te..

Sipas BBC, frika nga variantet e reja të COVID-19 ka bërë që Britania e Madhe të mos rrezikojë më dhe të mbyllë udhëtimet me vendet e tjera.

Prej të hënës udhëtarët që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar duhet të jenë të pajisur me test negativ për COVID-19, të kryer në 72 orët e fundit si dhe do t’i nënshtrohen një karantine 10 ditore ose do të ritestohen përsëri pas pesë ditësh.

“Nuk është koha për lehtësim të masave”, tha Johnson gjatë konferencës.

Ndërkohë, Britania e Madhe po vazhdon fushatën e vaksinimit. Deri më tani një total prej 3.2 milion njerëz janë vaksinuar raporton BBC./Opinion.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *