LAJMI I FUNDIT/ Ja Çfarë Pritet Në Zvicër Këtë Javë…

Për tu informuar i pari kliko lartë Follow ↗️↗️⤴️

Pjesa më e madhe e Zvicrës do të përjetojë reshje dëbore të konsiderueshme, të cilat mund të shkaktojnë ortekë në male, thonë parashikuesit e motit në Zvicër… Shty,pe rek.lam.en per ta le.xuar laj,min e plo.te..

Të martën, më 12 janar, deri në 15 centimetra dëborë është pritur të bjerë në pjesë të vendit, tha shërbimi federal meteorologjik MeteoSwiss.

Shërbimi po lëshon një alarm të motit të Nivelit 3 për Juran Perëndimore, Zvicrën-Romand Plateau dhe Vaud Prealps.Kategoritë e rrezikut numërohen nga 1 në 5, me 5 që është më e ashpra, transmeton tutje albinfo.ch.

Pastaj, mes të martës në mesditë dhe të enjten në mbrëmje, ajri i lagësht polar, i shoqëruar nga erëra të forta, pritet të hedhë 80 deri 110 centimetra dëborë në shpatin verior të Alpeve dhe në Valais.Reshjet e mëdha të borës mund të “rrisin ndjeshëm” rrezikun e ortekëve në të gjitha rajonet e Zvicrës, sipas Buletinit të ortekut zviceran.

Bora ndjek nga afër atë që MeteoSwiss e cilësoi si motin më të ftohtë të sezonit aktual të dimrit deri më tani – më 9 janar, temperatura ra në -30,7 gradë në Glattalp në kantonin Schwyz. /Albinfo.ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *