EKSKLUZIVE/ Ky Vend i Ballkanit zgjatë Kufizimet deri më 30 Nëntor

Uncategorized

Karantina në Greqi, që zgjat deri më 30 nëntor, do të vazhdohet edhe për shtatë ditë, transmeton Anadolu Agency (AA).Shty,pe rek.lam.en per ta le.xuar laj,min e plo.te..

Stelyo Petsas, zëdhënësi i Qeverisë së Greqisë tha se karantina dhe ora policore, që planifikohej deri më 30 nëntor, do të vazhdohet deri më 7 dhjetor.

Petsas tha se ky vendim është marrë për shkak të rritjes së vazhdueshme të infeksioneve dhe rasteve të vdekjes.

Duke nënvizuar se shkalla e infeksionit është alarmant, veçmas në Selanik,, Larisa, Akarnania dhe Lesbos, Petsas tha se është shumë herët për zbutjen e masave.

Sipas të dhënave që dje i shpërndau Agjencia kombëtare e shëndetit publik të Greqisë, numri i pacientëve me COVID-19 në respiratorë është rritur në 597.

U konstatua se dje në vend janë regjistruar 2.152 raste të reja, ndërsa 87 persona humbën jetën si rezultat i infeksionit.

Nga fillimi i epidemisë në Greqi janë regjistruar 97.288 raste të infektimit dhe 1.902 raste të vd ekjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *