EKSKLUZIVE/ Ja kur Pritet t’i lehtësojë Masat Gjermania

Uncategorized

Autoritetet gjermane do të vendosin për heqjen e mundshme të masave kundër Covid-19 vetëm në fillim të janarit, tha sot Armin Lachet, kryeministri i provincës federale gjermane më të populluar të Nordrhein-Ëestfalen, në një intervistë për radion Deutschlandfunk. Shty,pe rek.lam.en per ta le.xuar laj,min e plo.te..

Ai u bëri apel qytetarëve që të kujdesen për higjienën dhe të marrin masa të distancës sociale dhe fizike në mënyrë që të zvogëlohet vala e përhapjes së koronavirusit, transmeton portal arbresh.info

Gjermania është goditur rëndë nga koronavirusi në valën e dytë të epidemisë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka rënë dakord me udhëheqësit e 16 provincave federale gjermane për të zgjatur dhe intensifikuar masat e rretra të paktën deri në 20 dhjetor, dhe sipas të gjithë gjasave, për t’I vazhduar ato edhe deri në janar, njoftoi Reuters.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *