Edhe Vuçiq i Reagon Kurtit e Osmanit pas Vizitës në Mitrovicë, Ja çfarë thotë

Për tu informuar i pari kliko lartë Follow ↗️↗️⤴️

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka reaguar ndaj vizitës së djeshme të ushtrueses së detyrës së presidentes, Vjosa Osmani dhe kryetarit të Lëvizjes, Vetëvendosje, Albin Kurti në veri të Mitrovicës. Shty,pe rek.lam.en per ta le.xuar laj,min e plo.te..

Ai ka falënderuar serbët, për siç ka thënë, reagimin e përmbajtur të cilin e kanë treguar gjatë vizitës.

“Ka një histeri zgjedhore atje. Faleminderit serbëve për reagimin e tyre të përmbajtur, i cili ishte verbal, jo fizik. Ne duhet të mbajmë paqen dhe stabilitetin, jo pse ata janë më të fortë, por sepse na shkon për shtat”, tha Vuçiq. Shty,pe rek.lam.en per ta le.xuar laj,min e plo.te..

Vuçiq po qëndron në Francë nga ku ka paralajmëruar takim me presidentin, Emanuel Macron. Ai ka thënë se temë kryesore e takimit do të jetë Kosova.

Reagime ka patur edhe nga Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, e cila ka falënderuar popullatën serbe në Kosovë, duke thënë se ka ruajtur seriozitetin, e ka treguar dinjitet e maturi, edhe pse po jetojnë në një atmosferë të provokimeve të vazhdueshme

Ajo ka folur për televizionin serb “TV Pink”, një ditë pasi vizita në veri e ushtrueses së detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ishte përcjellë reagime e protesta të serbëve lokalë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *